Domowe sposoby na przeziębienie

Domowe sposoby na przeziębienie

Zwykle „z byle katarem” nie chodzimy do lekarza, ale objawy przeziębienia mogą być bardzo dokuczliwe. Dlatego warto poznać kilka domowych sposobów na skuteczną walkę z tą chorobą.

BÓL GARDŁA

Ból gardła to skutek drażnienia receptorów znajdujących się w jego błonie śluzowej. Ta dolegliwość jest zarówno wynikiem działania bakterii, jak i mechanicznych podrażnień wywołanych kaszlem.

Płukanki z sodą lub mieszankami ziołowymi

Roztwory, którymi możemy płukać gardło, są środkiem pierwszego reagowania – zmniejszą przekrwienie śluzówki, odkażą, szybko złagodzą ból i nieprzyjemne pieczenie. Szałwia niszczy bakterie, rumianek działa przeciwzapalnie. Przyrządź ziołowy napar (20 minut parz pod przykryciem, a następne odcedź) z ziela rumianku bądź nagietka (działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo) i płucz nim gardło kilka razy dziennie.

KASZEL

Kaszel może być bardzo męczący – czasem nie pozwala spokojnie zasnąć, powoduje nasilanie bólu głowy i zatok. Jest on jednak odruchem bardzo pożytecznym. Dzięki niemu organizm może pozbyć się wydzieliny, którą w nadmiarze wytwarzają gruczoły błony śluzowej gardła.

KASZEL SUCHY

Prawoślaz i lukrecja

W sklepie zielarskim kup paczkę korzenia prawoślazu i lukrecji. Wymieszaj niewielką ilość każdego z ziół, zalej wrzątkiem 1/3 szklanki. Tak przyrządzony napar pij 3 razy dziennie. Prawoślaz zawiera substancje śluzowe, które działają osłaniająco na podrażnione gardło. Lukrecja natomiast zawiera związki o działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym, gojącym i wykrztuśnym.

KASZEL MOKRY

Syrop z czosnku

Czosnek jest naturalnym antybiotykiem, zawiera allicynę, substancję o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym. Aby przyrządzić syrop z czosnku, należy zmiażdżyć kilka jego ząbków, do powstałej masy wcisnąć sok z dwóch cytryn i zalać niewielką ilością przegotowanej, schłodzonej wody. Miksturę przekładamy do ciemnego słoiczka, odstawiamy na kilka dni, odcedzamy. Powstały syrop pijemy trzy razy dziennie.

KATAR

Przysłowie na temat kataru mówi, że nie leczony trwa tydzień, a leczony – 7 dni. I rzeczywiście: lekarze twierdzą, że stosowanie farmaceutyków z nadzieją na zniwelowanie przyczyny tej dolegliwości i tym samym skrócenie czasu jej trwania nie ma większego sensu. Katar wywołany jest przez wirusy. Niszczą one komórki błony śluzowej nosa, powodując jej stan zapalny, i nie ma specyfików, które mogłyby ten proces zahamować. Katar musi przejść samoistnie, dzięki działaniu obronnych sił organizmu.

Dieta z chrzanem w roli głównej

Korzeń chrzanu zawiera witaminę A, B, C, olejki lotne i fitoncydy, związki o właściwościach bakteriobójczych. Jeśli przy każdym posiłku zjesz 3 łyżki startego chrzanu, ostra woń tej rośliny przeczyści zatkany nos i ułatwi oddychanie. Pamiętaj jednak, że przedawkowanie chrzanu może odnieść skutek przeciwny do zamierzonego, tzn. spotęgować podrażnienie błon śluzowych.

Dodaj komentarz