Na czym polega leczenie homeopatyczne?

Na czym polega leczenie homeopatyczne? - Medycyna Naturalna

Medycyna ludowa to system działań leczniczych, oparty bardziej na tradycyjnych przekazach, empiryzmie czy na przypisywaniu danym substancjom własności magicznych, niż na eksperymentalnym wykazaniu skuteczności. Medycyna ludowa jest częścią tradycji kulturowej każdej społeczności i odgrywała w przeszłości znaczną rolę. Niektóre naturalne sposoby leczenia mają swą wartość medyczną, lecz większość oparta jest na przesądach i prymitywnym rozumowaniu kojarzeniowym.

Lud nie znał wewnętrznej budowy organizmu ludzkiego i jego czynności. Z tego też powodu nie traktował choroby jako wyniku nieprawidłowego funkcjonowania ustroju, spowodowanego wadą budowy, wpływem czynników zewnętrznych itp., lecz uważał ją jako coś obcego, wrogiego, dostającego się do wnętrza człowieka, a pochodzącego od Boga czy diabła, często jako kara za grzechy lub rodzaj pokuty.

Według pojęć ludu chorobę często powodowały złe duchy, wiedźmy, czarownice i stąd w medycynie ludowej istniało szereg środków, którymi przed nimi można było się zabezpieczyć. Szczególnie na działanie złych duchów narażone miały być położnice i nieochrzczone jeszcze noworodki. Za przyczynę bólu zęba uważano małe robaczki wielkości ziarnka maku z czarną główką, wiercące dziurę w zębie. Wśród innych przyczyn chorób można wymienić jeszcze przemianę krwi w wodę, przestrach czy zły wiatr.

Medycyna ludowa, naturalna, zwana także niekonwencjonalną

Charakteryzuje się przede wszystkim tym, że nie stosuje się w niej żadnych środków chemicznych, a leczenie oparte jest całkowicie na naturalnych technikach leczenia, a także na magii. Najbardziej znanym sposobem leczenia w medycynie ludowej jest leczenie ziołami. Jest to dziedzina bez wątpienia najstarsza i najbardziej rozwinięta. Obecnie niezwykle modna jest metoda refleksoterapii, czyli leczenie dolegliwości przy pomocy umiejętnego masażu. Także leczenie tzw.  apiterapią znane jest z wykorzystywania właściwości leczniczych miodu oraz jest dziedziną zyskującą coraz więcej zwolenników.

Za mniej popularne z pewnością możemy uznać leczenie pijawkami, z pewnością zez względu na dość nieprzyjemny charakter tej metody. Za metodę właściwą dla szarlatanów i naciągaczy uważa się (często niesłusznie) bioenergoterapię, wykorzystującą indywidualną siłę niektórych ludzi.

Podsumowując o medycynie niekonwencjonalnej

Medycyna niekonwencjonalna znana i stosowana jest nie tylko w Polsce. Do najbardziej popularnej i rozpowszechnionej możemy zaliczyć chińską medycynę naturalną, opartą także na ziołolecznictwie i unikatowych recepturach.  Ludowe leki, sporządzane przez znawców ludowej medycyny w Chinach mają szerokie zastosowanie w medycynie i są skuteczne na wiele schorzeń. W Polsce najbardziej rozpowszechnione i często stosowane są domowe sposoby na grypę, przekazywane często z pokolenia na pokolenie. Wykorzystuje się tutaj różnego rodzaju napary i domowe syropy, a także lecznicze działanie czosnku, cebuli i innych warzyw.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz